Odzyskiwanie wody deszczowej, zagospodarowanie, oczyszczanie | EkoRoto

Jak zagospodarować wodę deszczową i jakie korzyści może to przynieść?

Jak zagospodarować wodę deszczową

Dlaczego woda deszczowa jest tak cennym zasobem?

Przeciętne gospodarstwo domowe dąży do tego, aby zmniejszyć swoje wydatki na rachunki związane z wodą i zazwyczaj ograniczają się one do oszczędności wody używanej do kąpieli czy prania. Jednak jest wiele sposobów na to, aby oszczędzać wodę, a jeśli tylko można się tego podjąć, to naprawdę warto to zrobić. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się naturalnym zasobom, które są dostępne w przyrodzie. Jednym z nich jest właśnie woda deszczowa, która jest całkowicie darmowa i jest cennym zasobem. Zazwyczaj niewiele osób jest świadomych jak można ją wykorzystać i do czego w ogóle może się przydać. Wiedza w tym temacie zwiększy świadomość konsumpcji zasobów w gospodarstwach domowych, a także ich niezależność. Jeśli komuś podoba się idea samodzielnego wykorzystania zasobów naturalnych dla potrzeb związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego, powinien zainteresować się tematem gromadzenia wody deszczowej. Zagospodarowanie wody deszczowej to temat, który nabiera coraz większego znaczenia w dzisiejszych czasach. Podobnie jak wytwarzanie własnej energii przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych. Odzyskiwanie deszczówki to ważna kwestia, która potrzebuje szerszej wiedzy u konsumentów i edukowania ich w tym zakresie. Możliwości są naprawdę duże, a taka inwestycja zwraca się dość szybko. Wszystko co można pozyskać darmowo jako naturalne zasoby powinno być brane pod uwagę w pierwszej kolejności, jeśli chodzi o ekologiczne i oszczędne funkcjonowanie gospodarstw domowych. 

 

 

Czy warto zbierać deszczówkę?

 

Jest kilka argumentów za tym, aby magazynować i wykorzystać ponownie wodę deszczową. Deszczówkę można zbierać, a następnie wykorzystać do innych celów, takich jak choćby podlewanie ogrodu czy woda szara do spłukiwania toalety. Poza tym zbieranie wód opadowych jest ważne z punktu widzenia powodzi i obciążenia sieci kanalizacji. W ten sposób można chronić swoją własność przed potencjalnymi skutkami powodzi czy zalania po intensywnych opadach. Takie rozwiązanie jest naprawdę ekologiczne i uczy zarządzania naturalnymi zasobami z korzyścią dla użytkowników. Oszczędności jakie można wygenerować na takim rozwiązaniu mają duże znaczenie, bo w ten sposób gospodarstwa domowe mogą odzyskiwać dostępne zasoby naturalne do swoich celów i oszczędzać. Zagospodarowanie wody deszczowej to naprawdę prosty i skuteczny sposób na oczekiwane oszczędności przy wciąż rosnącej inflacji. 

 

 

Zagospodarowanie wody deszczowej - jak to zrobić? 

 

Aby efektywnie gromadzić i przetwarzać wodę deszczową trzeba mieć do tego odpowiednie instalacje do odprowadzania wody. Najczęściej są to systemy rynnowe i filtry, specjalne rury spustowe, które zbierają wodę do zbiornika magazynującego. Następnie system sterująco-pompowy pozwala na rozprowadzenie wody do różnych celów. Wymienia się tutaj wodę na przykład do podlewania ogrodu, ale także do późniejszego wykorzystania w gospodarstwie domowym. Jak widać, warto podjąć wysiłek związany z założeniem takiego systemu, bo oszczędności są na lata i raz zamontowany system pozwala na inteligentne wykorzystanie darmowych zasobów naturalnych. 

 

 

Jak wygląda zbiornik na deszczówkę i cały system zagospodarowania wody deszczowej?

 

Każdy kto zastanawia się nad sensem takiej instalacji, powinien wiedzieć, że zużycie wody pitnej może być nawet do 50% mniejsze. Dzięki zbiornikom na deszczówkę można łatwo gromadzić zasoby wodne pochodzące z opadów. Zbiornik na deszczówkę podziemny lub naziemny to niezbędne elementy, które składają się na system zagospodarowania wody deszczowej. Mogą występować w różnej objętości i formie, aby jak najlepiej dopasować cały system do dostępnej powierzchni w ogrodzie. Oprócz zbiorników na deszczówkę, są jeszcze filtry doczyszczający i różne systemy rozsączania. Zanim jednak woda opadowa będzie doprowadzona do systemu zagospodarowania „deszczówki”, musi być przefiltrowana aby uniknąć przedostania się do systemu ciał stałych, liści piasku, itp. Ważnym elementem całego systemu jest pompa, która sprawia, że woda dopływa do konkretnego punktu w instalacji. Cały system jest modułowy, a poszczególne części można dostosowywać do indywidualnych warunków terenu, jak i wielkości całej instalacji.

 

Jako system rozsączania wód deszczowych proponujemy stosowanie tuneli i studni chłonnych – woda opadowa, lub jej nadmiar trafia do elementów systemu a następnie jest magazynowana i powoli rozsączana w gruncie. 

Podsumowując, system zagospodarowania wody deszczowej składa się z:

  • zbiorników na wodę naziemnych lub podziemnych
  • filtra doczyszczającego
  • systemu rozsączania
  • pompy

 

 

 

Dlaczego system zagospodarowania wody deszczowej jest efektywny?

 

Przede wszystkim są to nowoczesne systemy, które zakładają jak największą niezależność gospodarstw domowych, a także stałe zmiany klimatyczne, gdzie zmienna pogoda z opadami staje się normą. Kwestie ekologii to obecnie silny nurt i wszelkie przydomowe systemy magazynowania energii lub przetwarzania wody cieszą się coraz większą popularnością. Możliwość dowolnej konfiguracji elementów systemu daje duże możliwości. Cały system zagospodarowania wody deszczowej zbiera deszczówkę z dachów, oczyszcza ją za pomocą różnych filtrów i transportuje dalej. Tak zebrana woda jest magazynowana i przekazywana do dalszego wykorzystania lub zagospodarowana w innym miejscu. Systemy filtrujące wodę deszczową pozwalają na wykorzystanie jej do prania, spłukiwania wc, a nawet do kąpieli. 

  

Inne zalety systemu zagospodarowania wody deszczowej

 

Najważniejsze korzyści to oszczędność wody z wodociągów aż do 50%, a także większa niezależność gospodarstw domowych i wykorzystanie przez nie naturalnych i darmowych zasobów wodnych. Rezerwy wody deszczowej zgromadzone w zbiornikach mogą się przydać szybciej niż może się to wydawać. Inwestycja związana z systemem zagospodarowania wody deszczowej w oczywisty sposób zwiększa wartość nieruchomości, zatem w razie sprzedaży jest to kolejny argument na plus. Dodatkowa korzyść to zwolnienie z podatku od deszczówki, a także pozytywny wpływ takiej wody na rośliny ogrodowe i doniczkowe, a także na pralki ze względu na niższą zawartość kamienia. 

 

 

Jak wygląda wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków? 

 

Jeśli mowa o zużyciu wody w poszczególnych przyborach sanitarnych, to są to takie miejsca jak pralka, zlewozmywak, umywalka, miska ustępowa i wanna. Z czego woda do sprzątania, prania czy do spłukiwania misek ustępowych z powodzeniem może być zastąpiona wodą deszczową. Poza tym może pomóc w zmniejszaniu zużycia wody wodociągowej i ma niską twardość co sprzyja mniejszej ilości środków piorących w czasie prania. Woda deszczowa to duży problem na terenach miejskich i takich o gęstej zabudowie. Dlatego także ważne są systemy zrównoważonego zagospodarowania wód opadowych. Aby uzyskać efektywny system odprowadzania wody należy wziąć pod uwag takie głównie takie czynniki jak intensywność opadów oraz wielkość i ukształtowanie powierzchni nawadnianej. Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków to świetny sposób na oszczędności. 

 

 

Jakie wnioski można wyciągnąć jeśli chodzi o gromadzenie wody deszczowej?

 

Jest wiele plusów związanych z magazynowaniem wody deszczowej, a jednym z nich może być większe uniezależnienie się od dostawców wody. Tak naprawdę jedynie około 3% wody jest wykorzystywana do przyrządzania posiłków, czyli jest to zaledwie ułamek całości. Większość wykonywanych czynności w gospodarstwie domowym nie wymaga używania do tego celu wody pitnej. Biorąc pod uwagę ciągłe zmniejszanie się zapasów wody pitnej na świecie, a także zmiany klimatyczne wpływające na opady, należy zrobić wszystko, aby racjonalnie gospodarować zasobami wodnymi. Jednym z systemów, aby oszczędzać wodę pitną są systemy do wykorzystania wody deszczowej. Analizując przeciętne gospodarstwa domowe zakłada się, że można zaoszczędzić nawet 50% zasobów wody pitnej, bo zastępuje się ją wodą deszczową. System odzyskiwania wody deszczowej wiąże się z instalacją specjalnego systemu, w tym zbiorników wody deszczowej. Dzięki zbieraniu deszczówki można pozyskać darmową wodę do wielu innych celów. Średnie zużycie wody na dobę na jedną osobę w gospodarstwie domowym to około 144 litry, co stanowi znacznie wyższe wartości niż te których potrzeba do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Deszczówka może zabezpieczyć 50% bieżącego zużycia wody pitnej i dosłownie każdy może ją gromadzić. Jest ona ekologiczna i naturalna, a także bardziej miękka od zwykłej wody. Odzyskiwanie wody deszczowej to ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o cały cykl życia budynku. Woda jest obecnie już druga na liście, jeśli chodzi o koszty mediów. Mając taką świadomość, łatwiej zdecydować się na instalację gromadzenia wody deszczowej, której koszt zwraca się dość szybko, a potem przynosi już tylko czyste oszczędności. 

 

 

Jakie inne przydomowe systemy pozwolą na wykorzystanie swoich zasobów? 

 

Warto zwrócić także uwagę na przydomowe drenażowe oczyszczanie ścieków które bardzo często nazywane przez klientów „szambami ekologicznymi”.  Ale tak naprawdę oczyszczalnie drenażowe nie są podobne do tradycyjnego szamba. Przydomowa oczyszczalnia ścieków składa się z osadnika gnilnego, studzienki rozdzielczej (regulującej dopływ nieczystości do drenażu), rur rozsączających i przewodów wentylacyjnych zakończonych napowietrzeniem.

 

W pierwszym etapie oczyszczania ze ścieków usuwane są substancje nierozpuszczone w wodzie. Etap ten nazywany jest często podczyszczeniem ścieków. W osadniku gnilnym dochodzi do oddzielenia substancji lekkich takich jak oleje i tłuszcze (flotacja) tworzących tzw. kożuch od substancji cięższych opadających na dno zbiornika (sedymentacja) i tworzących tam osad. Zatrzymane w osadniku gnilnym zanieczyszczenia organiczne rozkładane są wstępnie na drodze procesów fermentacji beztlenowej.

 

Prawidłowo wykonany i eksploatowany osadnik pozwala na usuniecie do 65 % zawiesin i 40% BZT5. Ścieki wstępnie podczyszczone przepływają przez filtr do dalszego

oczyszczania w drenażu rozsączającym. Jest to drugi etap oczyszczania, zwanym również tlenowym doczyszczeniem ścieków. Jego celem jest usuniecie ze ścieków pozostałych rozpuszczonych w wodzie substancji organicznych.

 

Na tym etapie wykorzystywany jest naturalny proces tlenowy, polegający na biochemicznym rozkładzie zanieczyszczeń. Do tego celu stosowane są głównie bakterie, dla których zawartość ścieków stanowi pokarm.

 

Zbiorniki na szambo albo bardziej złożone oczyszczalnie biologiczne sprawdzą się na przykład tam, gdzie nie ma w najbliższym czasie możliwości budowy kanalizacji a inwestycja zlokalizowana jest w aglomeracji. Najbardziej popularne są szamba polietylenowe, których konstrukcja jest trwała, szczelna  i lekka do transportu i montażu. W porównaniu do tych wykonanych z betonu ich funkcjonalność nie jest wcale gorsza. Wielkość takiego eko szamba jest powiązana z zużyciem wody w danym gospodarstwie domowym. Jeśli chodzi o obsługę szamba i jego opróżnianie, to zakłada się, że mogą być oczyszczane nawet raz na dwa lata, co jest bardzo wygodne i zmniejsza koszty wywozu nieczystości. Na koszt szamba wpływa oczywiście jego wielkość i ilość rur, studzienek rozprowadzających i wywiewek. Firma Eko Roto oferuje nowoczesne systemy do zagospodarowania wody deszczowej oraz szamba ekologiczne, a także inne rozwiązania związane z ekologicznym funkcjonowaniem gospodarstw domowych.  Szamba ekologiczne dostępne w tej firmie mogą być opróżniane jedynie raz na dwa lata co jest ogromną zaletą dla użytkowników, w porównaniu do innych dostępnych modeli. Specjaliści z Eko Roto pomogą dobrać odpowiedni model i wielkość szamba ekologicznego, tak aby spełniał swoje funkcje. Ponadto oferowane systemy zagospodarowania wodą deszczową są niezwykle skuteczne i przyczynią się do zmniejszenia kosztów zużycia wody i większej świadomości ekologicznej. 

 

Jak zagospodarować wodę deszczową i jakie korzyści może to przynieść?

Galeria zdjęć

scrol down

Scrol Down

Aktualności

Nasza oferta

Formularz kontaktowy

Jesteś zainteresowany naszą ofertą

 

Siedziba:
05 806 Komorów
ul. Turkusowa 5
e-mail: ekoroto@ekoroto.pl
tel.: +48 530 695 435
e-mail: biuro@ekoroto.pl
tel.: +48 791 430 554

 

 

 

Magazyn:
96 300 Żyrardów
ul. Przemysłowa 8
Tel. +48 533 308 243
E-mail: magazyn@ekoroto.pl

 

Dział Handlowy:
Oczyszczalnie i zbiorniki
Edyta Czepłowska
Tel. +48 791 430 554
E-mail: edyta@ekoroto.pl

 

Separatory i przepompownie:
Agnieszka Wojciechowska
Tel. +48 530 695 435
E-mail: agnieszka@ekoroto.pl

 

Montaż i doradztwo techniczne:
Krzysztof Czepłowski
Tel. +48 795 636 430
E-mail: krzysztof@ekoroto.pl

Może Pani/Pan wycofać każdą z powyższych zgód w każdym momencie poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres ekoroto@ekoroto.pl Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.